Zielona energia

Hitachi Energy zwiększa zdolności produkcyjne

Firma Hitachi Energy, globalny lider technologiczny, dążący do zapewnienia zrównoważonej przyszłości energetycznej dla wszystkich, ogłosiła we wtorek, 24 października 2023 r., że na całym świecie umożliwiła integrację z systemem elektroenergetycznym łączy wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) o mocy ponad 150 gigawatów (GW) – co wystarczyłoby do zaspokojenia szczytowego zapotrzebowania na moc w Japonii. Informacja ta została ogłoszona po uruchomieniu pierwszych dostaw energii z Dogger Bank, największej na świecie morskiej farmy wiatrowej, które realizowane są dzięki pierwszemu w Wielkiej Brytanii zastosowaniu technologii HVDC na farmie wiatrowej.

Firma konsekwentnie zwiększa swoje moce produkcyjne, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu wynikającemu z transformacji w kierunku czystej energii. Od 2020 roku, kiedy koncern Hitachi rozpoczął swoją strategiczną inwestycję, firma Hitachi Energy zwiększyła zatrudnienie o ponad 8 000 osób. W tym samym okresie zainwestowała również 3 miliardy dolarów w produkcję i działalność inżynieryjną oraz badania i rozwój (R&D), rozszerzając swoje współprace i dążąc do tego, aby stać się strategicznym partnerem dla klientów w całym cyklu ich życia.

– Energia elektryczna będzie podstawą całego systemu energetycznego i pomoże napędzać transformację w kierunku czystej energii. Dzisiejszy komunikat pokazuje, w jaki sposób umożliwiamy naszym klientom przyspieszenie rozwoju sieci elektroenergetycznych, którego wymaga cały system – powiedział Claudio Facchin, CEO Hitachi Energy.

Realizowane inwestycje wynikają z planu Hitachi Energy 2030 i Średniookresowego Planu Zarządzania Hitachi 2024.

Inwestycje w trzech głównych obszarach objętych planem Hitachi Energy 2030:

1. Ciągłe wzmacnianie podstawowej działalności w zakresie sieci elektroenergetycznych

Firma zainwestowała znaczne środki w zwiększenie mocy produkcyjnych i zatrudnienie nowych pracowników w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, Ameryce Północnej i Południowej oraz w regionie Azji i Pacyfiku. Wśród przykładów tylko z tego roku są fabryka rozwiązań w zakresie jakości zasilania, globalne centrum technologii i innowacji w Indiach i fabryka transformatorów w Chinach. Dodatkowo firma poczyniła ostatnio inwestycje w Szwecji, Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych.

Inwestycje w badania i rozwój (R&D)

Zrównoważone rozwiązania: EconiQ™ niezawierające sześciofluorku siarki (SF6), co pozwala znacznie zmniejszyć ślad węglowy w całym cyklu życia; półprzewodniki mocy nowej generacji, takie jak RoadPak dla elektromobilności; technologie cyfrowe, takie jak Lumada Asset Performance Management i IdentiQ™ dla HVDC oraz jakości energii.

2. Podwojenie wysiłków w zakresie cyfryzacji i usług oraz rozwój na styku systemów energetycznych

Cyfryzacja i usługi: nowa generacja oprogramowania Lumada Asset Performance Management oferująca zalety sztucznej inteligencji; nabycie większościowych udziałów w firmie ELK, dostawcy technologii przekształcania energii w celu poprawy magazynowania i elastyczności na styku systemu energetycznego.

3. Innowacje, synergie, partnerstwa, fuzje i przejęcia w celu przyspieszenia wzrostu
Coraz silniejsze partnerstwa doprowadziły do powstania nowych modeli biznesowych, umów ramowych dotyczących rezerwowania mocy i globalnych standardów, umożliwiając lepsze planowanie w celu zaspokojenia popytu. Do kluczowych projektów realizowanych dzięki technologiom firmy należą Champlain Hudson Power Express, program TenneT’s 2GW i Project Lightning, pierwszy w swoim rodzaju projekt podmorskiego przesyłu energii.

Raport Międzynarodowej Agencji Energii (IEA), „Sieci elektroenergetyczne i bezpieczna transformacja energetyczna”1 stwierdza, że po okresie globalnej stagnacji inwestycje w sieci muszą wzrosnąć niemal dwukrotnie do 2030 r., do ponad 600 mld USD rocznie, a budowa sieci wymaga bezpiecznego łańcucha dostaw i wykwalifikowanych pracowników.

Szybka elektryfikacja transportu, budynków i przemysłu zwiększa zapotrzebowanie na bezpieczną, zrównoważoną i elastyczną energię elektryczną na całym świecie. Firma jest zaangażowana w ciągłe wzmacnianie swojej działalności w kierunku realizacji prognoz dotyczących systemu energetycznego na 2050 r., w którym będziemy świadkami czterokrotnego wzrostu zainstalowanej globalnej mocy wytwórczej i trzykrotnego wzrostu przesyłu energii elektrycznej w porównaniu do stanu obecnego.

– Odkąd rozpoczęliśmy współpracę z Hitachi w lipcu 2020 r., udało nam się przyspieszyć swój wzrost, wykorzystując również efekt synergii w całej Grupie Hitachi – dodał Facchin. – Dzięki ponad stuletniemu doświadczeniu w dziedzinie energetyki, w połączeniu z cyfryzacją jako czynnikiem wspomagającym, możemy szybko skalować działalność i dostarczać naszym klientom innowacyjne usługi oraz rozwiązania. Jako Hitachi wyróżniamy się wyjątkowymi możliwościami w obszarze IT, IoT i OT, aby wspierać naszych klientów w całym cyklu życia.

źródło: informacja prasowa